26 Ekim 2011 Çarşamba

OBO-TOBO Formasyonu

Omuz – Baş – Omuz formasyonu genellikle uzun yükseliş trendlerinin sonunda görülür. Oluşum süresi bir aydan bir yıla kadar değişir ve trend dönüşünün en önemli sinyallerinden biridir.
İşlem hacmi Omuz-Baş-Omuz formasyonunun en önemli göstergesidir. İşlem hacminin çoğu sol omuz oluşurken görülür ve sonrasındaki düzeltme esnasında belirgin bir şekilde azalmaya başlar. Düzeltme bittiğinde, fiyatlar yeniden yükselişe geçer ancak, bu sefer işlem hacmi sol omuz altında oluşan işlem hacminden çok daha azdır. İşlem
hacminin yetersiz olması, fiyatları daha yükseğe taşımaya yetmez ve yeni bir düzeltme düşüşü başlar. Azalan işlem hacmi çok önemli bir uyarı sinyalidir. Sağ omuz, yükseliş yönündeki son çabadır ve işlem hacmi daha da azdır. Boyun çizgisinin kırılması formasyonun tamamlanması anlamına gelir ve düşüş trendine girilir. Düşüş hedefi, aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi, boyun çizgisinden baş formasyonunun en tepesine çizilen dikey çizginin, boyun çizgisi altına taşınması ile tahmin edilebilir.
Tıpkı yükselen trendin sonunda olușan omuz baș omuz formasyonları gibi, düșüș trendinin sonunda da ters omuz baș omuz formasyonları görülebilir. Adından da anlașılabileceği gibi, bu formasyon omuz baș omuz formasyonunun ters dönmüș șeklidir. Yani omuz baș omuz formasyonunda olușan üç tepenin aksine üç dip söz konusudur. Bu formasyonun șekli gibi ișleyiș mantığı ve sonuçları da omuz baș omuz formasyonunun tersi konumundadır. Ancak bu formasyon, çoğunlukla omuz baș omuz formasyonuna göre daha uzun süreye yayılmaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder